Bakan Nebati: Emeklilere refah payı verilmesi üzerinde çalışıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önümüzdeki periyotta Türkiye’nin ürettiği doğalgaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracaklarını söz ederek, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalıştıklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) sanayicilerle bir ortaya geldi.

Birçok alanda yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Nebati, “Önümüzdeki devirde ülkemizin ürettiği doğal gaz ve petrol gelirlerinden ayrılacak kaynakla Aile ve Gençlik Bankası kuracağız. Bakanlığımıza nitelikli 3 bin 220 işçi alımı yapacağız. EYT taleplerini karşıladık, en düşük emekli maaşını yükselttik. Ayrıyeten, 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere refah hissesi verecek bir düzenleme üzerinde de çalışıyoruz.” halinde konuştu.

Konuşmasında Yerköy-Kayseri Süratli Tren Projesi’ne de değine Bakan Nebati, “Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Projesi’ne ait bildiğiniz üzere çalışmalara devam ediyorduk. Projemizde kıymetli bir evreyi daha geride bıraktık. Dış finansman mukavelesini dün imzaladık. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk dış finansman teminini sağladık” diye konuştu.

Projenin devreye girmesiyle mevcut demir yoluyla 7 saatte sağlanan Ankara-Kayseri ulaşımının 2 saate düşeceğini belirten Nebati, “Hem yük nakliyatı hem de vatandaşlarımızın ulaşımları çok daha kolay hale gelecektir. Böylelikle ülkemiz milyarlarca dolar tasarrufu da sağlamış olacak” sözlerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir