Beslenme alışkanlığınız obeziteye neden!

İSTANBUL (İGFA)- Vücuttaki yağ dokusunun, sıhhatimize ziyan verecek kadar artması olarak tanımlanan obezite, kişinin dış görünüşünü etkileyen kolay bir kilo alımı değil, değerli bir hastalıktır. Obez bireylerde, diyabet, kalp-damar hastalıkları, depresyon ve kanser üzere hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Bu hastalıklar obez bireylerin ömür müddetlerinin kısalmasına neden olabiliyor.

Genlerimizin iştahımızı, metabolizma süratimizi, yağ depolama halimizi ve kapasitemizi belirlediğini lisana getiren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferit Kerim Küçükler, obezite gelişiminde birden fazla faktör rol oynadığını belirterek, “Genetik yatkınlık, hareketsiz hayat, yüksek kalorili beslenme, hormonal nedenler ve ilaçlar obezitenin gelişmesine sebep olabiliyor. Gerilim ve sistemsiz uyku kilo almamıza yol açabiliyor. Ayrıyeten ailemizden aldığımız beslenme alışkanlıkları da çok değerlidir. Yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlıyor,daha az antrenman yapmaya başlıyoruz. Yanı sıra, bayanlarda gebelik ve menopoz kilo alımı açsından kıymetli periyotlardır. Cushing hastalığı, hipotiroidi, akromegali ve polikistik over sendromu üzere hormonal hastalıklar sebebiyle de kilo alınabiliyor. Az görülen Prader Willi sendromu üzere kimi hastalıklar, çocukluk devrinden itibaren obeziteye yol açabiliyor. Kortizon, antidepresan ve antipsikotik üzere birtakım ilaçlar da kilo almaya neden olabiliyor” diye konuştu.

OBEZİTENİN EN SIK NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Obezitenin kilo fazlalığının dışında pek çok hastalığın da gelişmesi için bir risk oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Ferit Kerim Küçükler, “İnsülin direnci ve diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, karaciğer yağlanması, polikistik over sendromu, kısırlık, uyku apnesi, astım, kireçlenme, depresyon ve kanser obezite ile birlikte en sık görülen hastalıklardandır” diye konuştu.

Egzersizin, hastaların en çok zorlandığı hususlardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Ferit Kerim Küçükler, antrenmanı günlük hayata dahil etmek ve istikrarla devam ettirmek için şu tekliflerde bulundu:

  • Haftada en az beş gün ve otuzar dakika orta şiddette (yeni kalp atımlarınızın hızlandığını hissedene kadar) idman yapın. Şayet kondisyonunuz kâfi değilse yavaştan başlayın ve vakitle süreyi ve yoğunluğu artırın.
  • Yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme üzere antrenmanlar kalp atış suratınızı artırır ve yağ yakımını dayanaklar.
  • Ağırlık kaldırma, direnç bantları ya da beden yükü kullanarak yapılan aktiviteler kas kütlenizi arttıran direnç egzersizleridir.
  • Asansör yerine merdiven kullanma, kısa uzaklıklar için arabayı tercih etmeme üzere günlük aktivitelerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.
  • Unutmayın değerli olan sürekliliktir. Yaptığınız tüm hareketleri uzun müddetli devam ettirmeniz son derece değerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir