Fiyatlar çok sert düşecek! Fırsatçılarda terste kalma korkusu

Londra merkezli haber dergisi The Economist, bu haftaki sayısında global bir konut fiyatlarında sert düşüşlerin beklendiğini yazdı.

Derginin kapağına da taşınan tahlilde uzun yıllardır mesken fiyatlarının istikrarlı bir formda yükseldiği hatta pandemi ile rekor düzeylere çıktığı belirtilirken, yüksek enflasyonla çaba için merkez bankalarının aşırı faiz artışlarının konut satışlarını düşürdüğüne dikkat çekildi.

KONUT SAHİPLERİNİ KORKUTAN UYARI

Pandemi devrinde çok yükselen satış fiyatı ve kiralardan ötürü kesim fırsatçıların odağındayken artık dünyanın en büyük 9 iktisadında birden konut fiyatları düşmeye başladı.

Yüksek enflasyon ve yüksek faizlerin satın alma gücünde yaşattığı düşüşün yeni alıcıların ortaya çıkmasını imkansız hale getirdiği belirtilen analizde “Bugün servetiniz gayrimenkule dayanıyorsa gergin olmanın vakti geldi” uyarısında bulundu.

 


 

BÜYÜK EKONOMİLERDE KONUT FİYATLARI DÜŞMEYE BAŞLADI

Konut satış istatistiklerinin de yer aldığı tahlilde, Kanada’da mesken fiyatlarının şubata nazaran yüzde 9 azaldığı ve ABD’de satışların ağustos ayında yıllık bazda yüzde 20 düştüğü belirtildi.

FAİZLER YÜKSELDİ SATIŞLAR DÜŞTÜ: KONUT FİYATLARI DÜŞECEK

Öte yandan yeni emlak ilanları yüzde 13 gerilemişken, Kanada’da da konut satışlarının bu yıl yüzde 40 düşebileceği kestirim edildi. Yazıda Amerika’da 30 yıllık konut kredisi faizi bir yıl öncesinin iki katına çıktığının altı çizildi.DÜŞÜŞLER MALİ KRİZ YARATMAYACAK

The Economist, konut fiyatlarında yaşanacak bu düşüşlerin 2007-2009 periyodundaki üzere global bir bankacılık krizine sebep olmayacağı ve mali kriz yaratmayacağını iddia ederken, konutların dünya genelinde 250 trilyon dolarlık bir kıymete sahip olmasıyla ekonomilerde büyümesine ziyan vereceği belirtildi.ÇİN’DE 7 YILIN EN SERT DÜŞÜŞÜ

Çin’de yeni konut fiyatları eylülde son 7 yıldaki en büyük düşüşü yaşadı.

Çin Ulusal İstatistik Yönetimi tarafından yayımlanan bilgilere nazaran, eylül ayında Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Shenzhen dahil ülkenin en büyük 4 kentinde satılık konut fiyatları, evvelki aya nazaran yüzde 0,1 oranında azaldı. 

Eylül ayında Xiamen, Wuxi, Hangzhou ve Nanjing dahil 30 büyük kentte satılık konut fiyatları evvelki aya nazaran yüzde 0,2 oranında azaldı. Sanya, Xianyang ve Yueyang dahil 36 ortak ölçekli kentte satılık konut fiyatları, evvelki aya nazaran yüzde 0,4 oranında düşüş gösterdi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir