İmamoğlu, Kendisi ve Yavaş İle Bulunan Ara Formülü Değerlendirdi: “Doğru Bir Şekillenme Oldu”

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in geçen hafta Altılı Masa’nın aday belirleme süreci ile ilgili çıkışının akabinde Millet İttifakı’nda kriz yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş’ın seçimin kazanılmasından sonra icracı cumhurbaşkanı yardımcısı misyonuna getirilmesi ile orta çözüm bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Altılı Masa’da yaşanan cumhurbaşkanı adayı krizinin çözülmesinin akabinde İstanbul’da birinci sefer soruları yanıtladı.

“Doğru bir şekillenme oldu. Her şey çok hoş olacak”

İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte kendisine yapılan cumhurbaşkanı yardımcılığı teklifi ile ilgili olarak, ‘Meseleyi şöyle okuduk biz. Her ne olursa olsun, en gerçek formda, ayrışmadan, bütünleşerek yola devam etme problemi. Zira bu işin kurucusu olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener’in en güçlü lokomotifi olması gerektiği inancıyla biz onlara nasıl katkı sunarız bakışıyla bir ortada olduk. Yanlışsız bir şekillenme oldu. Her şey çok hoş olacak’ dedi. Bu sürecin en çalışkan neferi olacağını söyleyen İmamoğlu, ‘Bunu alanda göreceksiniz’ diye konuştu.

“Önümüze bakıyoruz. Çok hoş günler bizi bekliyor”

İBB’ye bağlı kuruluşlardan İETT’de taşeron olarak çalışan 545 işçinin takıma geçişi nedeniyle İkitelli Garajı’nda merasim düzenlendi. Törene katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu programın akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı. İmamoğlu sorular üzerine Altılı Masa’da cumhurbaşkanı adaylığı konusunda çıkan krizin, kendisinin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevlendirileceğinin açıklanması ile son bulması sürecini değerlendirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

– Altılı Masa’da cumhurbaşkanı adaylığı krizinin çıkmasının akabinde sizin ve sayın Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevlendirilmesi formülüyle kriz sona erdi. Bu süreçteki değerlendirmenizi alabilir miyiz? 

İmamoğlu: Önümüze bakıyoruz. Çok hoş günler bizi bekliyor. Çok sıkıntı bir vakitten geçiyoruz. Başta zelzele bölgesinde yaşananlardan dolayı. Konuşmamda da söyledim bir yandan hoş İstanbul’umuzun her konusuna hâkim işlerimizi yönetirken bir yandan da zelzele bölgesiyle bağımızı ve diyaloğumuzu en güçlü biçimde devam ettireceğiz ki artık probleme bütünüyle Türkiye siyasetleri üzerinden de eğilmemiz gereken vakit dilimi içerisindeyiz. Bu bağlamda hem de bu sürecin olgunlaşmasına çok yüksek bir biçimde katkı sunan, cumartesi günü Sayın İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener hanımefendiyi Hatay’da, oradaki uyum merkezimizde ağırlayacağız. Yeniden 13. cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu beyefendiyi de salı günü tekrar Hatay’da ağırlamanın ve bir ortada zelzele bölgesine dönük ve Türkiye’nin zelzele sorununa dönük süreçleriyle ilgili tahlillerimizi, çalışmalarımızı paylaşıyor olacağız. Artık sahayı konuşacağız, memleketimizi konuşacağız. Dirençli, güçlü kentleri, çocukları, gençleri, bayanları, eğitimi, bütün mevzuları konuşuyor olacağız. İstanbul büyük bir merkez. Burada ürettiklerimiz ve üreteceklerimizi de bu alanda paylaşıyor olacağız. Bu seyahatte hem ben hem Sayın Mansur Yavaş arkadaşım olmak üzere Altılı Masa’ya, altı öndere katkı sunan cumhurbaşkanı adayımızın da 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanı olması için elinden geleni yapan bir süreç tanımıyla güçlü bir seyahate başladık. İyi uğurlu olsun ve memleketimize ve milletimize şimdiden hoş bir gelecek sağlasın diliyorum.

“Ben bu sürecin en çalışkan neferi olacağım”

– Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ile büyükşehir belediye başkanlığı ile ilgili hukuksal bir tartışma var bu hususla ilgili bir stratejiniz var mı?

İmamoğlu: O çeşit süreçlerle alakalı hiçbir duyguya sahip değilim. Tek hissim var 14 Mayıs’ta seçimi kazandıracak aklı, stratejiyi, çalışma yürekliliğini ortaya koyan, beşerler olmak daima ne söyledim? Ben bu sürecin en çalışkan neferi olacağım. Bunu alanda göreceksiniz.

– Seçim kampanyası nasıl yürüyecek?

İmamoğlu: Çalışıyoruz. Genel merkezler çalışıyor, bizler çalışıyoruz, cumhurbaşkanı adayımız çalışıyor. Bunların sistemli bir biçimde bir ortaya geldiği, koordine edildiği bir akılla geleceği o manada tasarlarız. Bugünden onunla ilgili söyleyecek çok fazla bir şey yok.

– 2024’te bir lokal seçim var. Millet İttifakı bu cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa, siz cumhurbaşkanı yardımcısı olursanız lokal seçimde nasıl bir tutum sergilersiniz?

İmamoğlu: Memlekette o kadar uzun vadeli şeyleri konuşmak keşke mümkün olsa. İki günde, üç günde bile neler yaşıyoruz? Onun için yalnızca bugünden her şey çok hoş olacak diyeyim size.

– Cumhurbaşkanı yardımcılığı teklif edilmesini nasıl karşıladınız?

İmamoğlu: Meseleyi şöyle okuduk biz. Her ne olursa olsun, en yanlışsız halde, ayrışmadan, bütünleşerek yola devam etme problemi. Zira bu işin kurucusu olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener’in en güçlü lokomotifi olması gerektiği inancıyla biz onlara nasıl katkı sunarız bakışıyla bir ortada olduk. Hakikat bir şekillenme oldu. Her şey çok hoş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir