Moldova, Gagavuz Türklerine, siyasi baskıyı arttırdı 

ANKARA (İGFA) – Önde gelen bir muhalefet partisi olan SHOR Partisi, Moldova Hükümeti tarafından kapatılmış ve gelecekteki seçimlere katılmaları yasaklanmıştı. Bu hareket, ülkenin AB gibisi demokratik prensipleri benimseme gayretleri için değerli bir geri adım olarak görüldü.
Temmuz 2023’te yapılan seçimlerde SHOR Partisi’nin adayı olarak Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı seçilen Evghenia Gutul, Moldova Hükümeti’nin uyguladığı baskılara direniyor. Seçim zaferine karşın, Gutul, Moldova Hükümeti tarafından akredite edilmedi ve milletlerarası alanda temsil yetkisi verilmedi. Gagavuz Türkleri için müzakere ettiği ucuz doğal gaz muahedesinin yasaklanması ve vergi iadeleriyle ilgili zorluklar üzere birçok meseleyle karşılaştı. Mart ayının başında Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmenin akabinde, Moldova Hükümeti tarafından tutuklanma tehdidiyle karşı karşıya kaldı. SHOR Partisi’nin kapatılmasıyla başlayan süreç, demokratik prensipleri güçlendirmeyi amaçlayan bu son gelişme ile farklı bir sürece girebilir.
SHOR Partisi’nin yasaklanmasının akabinde AIHM’ye yaptığı müracaata ait bugün yapılan açıklamada, Moldova Hükümeti’nin Shor Partisini yasaklamasını dokümanlar ve geçerli nedenlerle açıklaması isteniyor. AIHM’deki başvuruyu takip eden BCL Solicitors LLP ortaklarından Shaul Brazil, mahkemenin davayı kabul etmesi ve Moldova Hükümeti’ni SHOR Partisi’ne uygulanan yasağı gerekçelendirmeye davet etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. SHOR Partisi eski Lider Yardımcısı Marina Tauber ise, rastgele bir demokrasinin temelinde açık ve adil seçimlerin değerli olduğunu vurgulayarak, Moldova Hükümeti’nin SHOR Partisi’ne yönelik yasağını demokrasiye önemli bir darbe olarak nitelendirdi ve mahkemenin davayı incelemeye alması ve yargı sürecini sürdürmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.
Geçtiğimiz ay Global Gazeteciler Kurulu heyetiyle de görüşen Lider Gutul, uğradıkları baskı ve haksızlıklar konusunda Türk hükümetinden ve Türk medyasından da takviye istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir