Mutluluğun formülü çok açık! Bilim insanları nasıl mutlu olunacağını açıkladı: 5 adımda mutlu olun!

Hayatın iniş çıkışları kesinlikle olur. Fakat bu iniş çıkışlar çok fazla olursa mutsuzluk kapıya kırar. Son periyotta insanların genel ruh hali olan mutsuzluk, bilim insanlarının da dikkatini çekmiş olacak ki mutluluğun formülünü veren bir araştırma yapıldı. Mutsuzluk sahiden giderilebilir mi? Keyifli olmak için neler yapmalı? Mutluluğun 5 adımda gerçekleşen formülü ne olabilir?

Para pul, bol eşya ya da zenginliğin memnunluk getirmediği kesinlikle. Araştırmalar da sağlıklı bir psikoloji için yapabileceğiniz birtakım tercihlerin mutluluğun anahtarı olabileceğini gösteriyor. Olumsuz his ve fikirlerden kurtulmak, hayatın olumlu yanlarını öncelemek ve etrafınızdaki enerjiyi yükseltmek mutluluğun formülünde değerli noktalar. Pekala mutluluğun 5 adımı ne?

Nasıl memnun oluruz?

1. Teşekkürü hayatınızdan eksik etmeyin

Araştırmalara nazaran, içinde bulunduğunuz kaidelere teşekkür etmek, şükran duymak sizi ruhsal olarak düzgünleştiriyor. Günlük olarak birkaç olumlu şey yazan insanların daha sağlıklı, güç dolu, daha az gerilimli ve kaygılı olduğu ve daha güzel uyuduğu gözlemleniyor.

Asıl değerli olan ise bunları alışkanlık haline getirmek. Her sabah kahvenizi içerken, bir evvelki gün hakkında takdir ettiğiniz üç şeyi düşünmek düzgün gelebilir.

Ayrıca gece yatmadan evvel üç hoş şeyi not alabilirsiniz. Bu üç şey, nitekim çok küçük birer detay olabilir. Bilime nazaran, büyük olaylarla karşılaştırıldığında bizi daha keyifli eden şey küçük ve günlük tecrübeler.

2. Olumlu güç verenleriniz çok olsun

Mutluluğun bulaşıcılığı kesin. Harvard ve San Diego Üniversitesi’nden araştırmacılar Dr. Nicholas Christakis ve James Fowler, toplumsal etrafa eklenen her keyifli bireyin o kümedeki bir kişinin keyifli olma mümkünlüğünü yaklaşık yüzde 9 artırdığını söz ediyor.

Kötü hissediyorsanız, çoklukla keyifli ve olumlu bir hal sergileyen bir arkadaşınızla ya da meslektaşınızla bir ortaya gelin yahut telefonda konuşun. Beynimizde ‘ayna nöron’ diyebileceğimiz nöronlar var. Biraz olumlu his ve niyet aşılanmaya gereksiniminiz olduğunda, bunu dağıtan beşerlerle temas kurun. Etrafınız olumlu beşerlerle oluşsun ki memnunluk yayılsın.

3. Yeterlilik tohumlarını sistemli olarak ekin

Araştırmalara nazaran kendimize para harcamaktan daha memnun eden şey, öbürleri için para harcamak. Ayrıyeten küçük yeterlilikler yapmak, hayattan alınan keyfi arttırıyor.

Kafeden içeceğinizi aldığınızda teşekkür etmek, yol tanım etmek ya da eşinize minik notlar bırakmak, küçük ve memnunluk verici olabilir. En küçük hoş jest bile birinin gününü güzelleştirebilir.

4. Sevdiklerinizle daha sık görüşün

Düşük toplumsal etkileşim, günde 15 sigara içmek kadar tehlikeli. Ayrıyeten obeziteden 2 kat daha berbat olabilir. İşleriniz ağır olsa dahi sevdiklerinizle ilişki kurmanın yollarını bulabilirsiniz. Öğlen tatilinizi bir arkadaşınızı aramak için bir fırsat olarak kullanın. Hafta sonu arkadaşınızla konut temizlemeye ne dersiniz?

5. Eşya değil, deneyim biriktirin

Araştırmalara nazaran, beşerler paralarını objelere değil tecrübelere harcadıklarında keyifli olurlar. Tecrübeleri kalıcıdır ve beyin onları canlandırabilir. Bir çanta daha almak yerine yeni bir enstrüman dersi almaya başlayabilirsiniz. Bu aktivitelere arkadaşlarınızı da dahil edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir