Naci Görür’den İstanbul’un 5 ilçesi için uyarı | İstanbul’da zemini iyi olmayan ilçeleri sıraladı

Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketinin akabinde bir defa daha gündeme gelen mümkün İstanbul sarsıntısına ait İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan yeni bir rapor yayımlandı.

Raporda, muhtemel bir zelzelede İstanbul’da hasar görmesi beklenen varsayımı bina sayısı 207 bin olarak belirlendi. Rapora nazaran, hasar görmesi beklenen binaların yüzde 30’u 1980 öncesi, yüzde 40’ı 1980-2000 ortası, yüzde 30’u ise 2000 yılı sonrası inşa edildi.

RİSKLİ YAPILARIN EN FAZLA OLDUĞU 3 İLÇE

Hasar görmesi beklenen 207 bin yapının yüzde 95’ini oluşturan 196 bin 227 binanın Avrupa yakasında olduğu belirtildi. İBB’nin, İTÜ ile yaptığı çalışmada, riskli binaların en ağır olduğu 3 ilçe ise Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece olarak açıklandı.

NACİ GÖRÜR: BİNALARIN YÜZDE 10’U ÇOK AĞIR HASAR ALACAK

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İBB ve İTÜ paydaşlığıyla hazırlanan raporu kıymetlendirdi. Muhtemel İstanbul zelzelesinde, kentteki 1 milyon 50 bin binanın yüzde 10’unun çok ağır hasar alacağını söyleyen Görür, orta ve hafif hasar alacak binaların sayısının da çok fazla olacağını anlattı.

İstanbul’un Avrupa yakasının tabanının, jeolojik olarak incelendiğinde Anadolu yakasından “daha kötü” durumda olduğunu söyleyen Görür, “İstanbul’u bir an evvel zelzele dirençli hale getirmek için çalışmaların başlanması, yürütülmesi gerekir.” dedi.

GÖRÜR’ÜN DİKKAT ÇEKTİĞİ 5 İLÇE

Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Zeytinburnu ve Fatih ilçesinin tarihi yarım ada kısmının tabanına dikkat çeken Naci Görür, bu ilçelerin daha fazla hasar alacağını söyledi.

Naci Görür, bu ilçelerde kayma, göçme ve yer sıvılaşması yaşanmasının da mümkün olduğunu lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir